Z historie
Odkazy
Balza
Model-frekvence
Čmelák Z-37
Caproni Ca.3
Albatros C.III
Fokker Dr.I
MiniCorado
MiniCorado 2
Bücker
Spitfire
FanMax review
Junior review
Joy HLG review
Argo review
Champion/Svist
Vermont Belle
Spion
Bendy 280
Vespid
Dílnička
Elektronika
MiniCorado 2 -výrobce: MV-model
Rozpětí:1500mm (59")
Délka: 920mm (36,2")
Hmotnost: cca 949g (33,5oz)
Motor: MVVS 3,5/1400 (ne SPORT)
Accu: 3s LiPol 2200mAh 40C


10.06.2012 Tak jak to tedy je s těmi mými Corády?
  První minicorádo, jak si můžete přečíst na jiné stránce, mi lítalo parádně. Jenže se musím přiznat, že jsem udělal zásadní chybu v elektronice. Do vysílače jsem zabudoval modul 2,4GHz. Chtěl jsem mít "bezproblémové" lítání. Jenže, někteří to možná znáte, peněz nebylo nazbyt, tak jsem zvolil "čínu". Fungovala bez problému. Až do okamžiku, kdy mi ve velké vzdálenosti uhlíkové křídlo zastínilo obě anténky přijímače. V ten moment se přijímač kousnul a už nenaskočil. Po dopadu byla elektronika v pořádku. Stačilo vypnout /zapnout. Tento systém fungoval všude bezchybně, jen v celouhlíkovém éru zklamal. Jo, co že to bylo za značku? Corona. Zkrátka šla z baráku. Po čase jsem dokázal přesunout nějaké penízky do modelařiny a koupil Futabu. A je klid. V případě krátkodobé ztráty signálu nezblbne ale funguje dál. A vzhledem k tomu, že veškerá elektronika přežila, objednal jsem Corado nové.
  Co se týká povrchovky. Michalovi se už nechtělo do mého designu prasklin. Tak jsem si nechal udělat šachovnice na koncích křídel. Pro model jsem si dojel osobně. Jenže pak ležel celý rok schovaný. Musel jsem se pustit do úprav baráku, pak chyběla chuť… Až do chvíle, kdy se mi ozval modelář, který si taky objednal Corado. Postupně ho stavěl a posílal mi e-maily, jak postupuje. To mě probralo a vrhnul jsem se do toho taky. :-D

Stavba:

  Protože nerad dělám podruhé to samé, rozhodl jsem se, že tentokrát bude Corado bez viditelných táhel. Tedy všechno schovat. Samozřejmě jsem na to už připravil i Michala Vágnera, aby s tím počítal při výrobě. Klapky jsou tedy stejně, jako na předchozím Coradu, ale křidélka bylo potřeba předělat. Servo jsem umístil co nejvýš a páka se pohybuje pod ním. Táhlo tedy vnitřkem, a páku křidélka jsem zalepil podobně, jako u klapky. Protože jsem trochu cvok, tak i křidélka se dají použít pro vydatné brždění, jejich výchylka nahoru je hóóódně velká. Elektroinstalaci v křídle jsem provedl stejně, jako na předchozím Coradu. Jen klapky mají serva Hyperion DS09AMD. A ještě jednu malinkou změnu jsem provedl. MPX konektor jsem posunul maximálně dozadu. Potřebuji to pro maximální posunutí baterie v trupu. Tak, a křídlo je hotové. Krytky křidélek jsou úplně ploché -Michal mi na ně dal materiál.

  No, a co ten motýl? Ani se neptejte. Možná to teď vypadá jednoduše. Ale chvilku jsem se s tím potrápil. Je potřeba hlavně všechno na sucho odzkoušet! Je to všechno opravdu hodně těsné. Páky kormidel jsou ohnuté tak, aby byly v ose s osou páky serva. Ale při tom je třeba dát pozor, aby nasazené táhlo směřovalo do trupu. Tedy obě současně a navíc, aby si vzájemně nepřekážely při pohybech serv. Srva jsem posunul do trupu natolik, že páka serva je v trupu, servo v motýlu. Opět to vychází velmi těsně, protože po nasazení vidličky moc místa není. Nesnažte se shánět kloubky. To jsem dělal já, nic takového se tam nevejde. Stačí nejmenší MPJ vidlička. Tu jsem zkracoval a vrtal do ní nové dirky pro mosaznou osičku. Nemá smysl to tu popisovat, podívejte se na fotky, ty řeknou víc. Konečná montáž -to je další oříšek. Serva jsou vlastně nedemontovatelná. Nejdříve jsem je dal do motýla, nasadil táhla. Pak namazal dosedací plochy motýl-trup epoxidem. Táhla provlékl otvory v trupu a usadil motýla. Páky kormidel jsem nasadil až po vytvrdnutí. Chodí mi to perfektně. Trochu předčasně jsem si uřízl zešikmení konce trupu. Nebylo to potřeba, táhlům by to nevadilo. A co budu dělat, až mi odejde servo? Nakonec to není takové drama. Stačí vyvrtat dirku pro šroubovák do trupu. A to tak, abych se dostal na šroubek, držící páku serva. A je to. ;-) Srva jsem použil Hyperion DS09SCD. Určitě by byly lepší ještě o milimetr tenčí… Neříkám, že to vše není komplikované, ale mě se to líbí. :-D

  Tím jsme se dostali k trupu. Motor jsem použil původní, regulátor novější, ovšem opět od MGM-Compro. Ještě jsem neměl problém s těmito regulátory ani s komunikací s výrobcem. Hodně lidí mě říká, že jsem blázen -tolik serv a tahat je z BEC regulátoru. Ale myslím, že tohle je asi tak maximální velikost/provedení letadla, kdy se to ještě dá bezpečně použít. Samozřejmě, když použijete dobré a dostatečně dimenzované komponenty. Regl je 80A, BEC je 6A. A motor? To je takovej fešák, kterej i když tahá to kilo nahoru, tak se ani neohřeje. ;-) Motorová přepážka z uhlíku a překližky. Čumák bylo potřeba seříznout pro kužel o průměru 42mm. MPX konektor je úplně vzadu, jak jsem již psal dříve. Přijímač jsem zastrčil co nejvíce dozadu, anténky vytáhl a zafixoval pod 90°. Prostě mrkněte na fotky.

  Tak, a co jsem ještě nezmínil? Prázdný model vážil asi o 10g víc, než předchozí. Komponenty téměř stejné, ale výsledná hmotnost taky stejná. Tedy finální, kompletní hmotnost je 949g. Nebylo třeba dovažovat. Těžiště mám hodně vzadu -úmyslně. ;-)

  Další věc, která by mohla zajímat, je trocha měření. Měřil jsem jen na zemi. S vrtulí 11/8" odebírá motor 65,8A (11V). To je to, co jsem používal u předchozího Corada, a používám nadále. Zkoušel jsem ještě vrtule 12/9" a 11/10". Odběr na zemi dosahoval i přez 80A a let byl o něco rychlejší. Po přistání byl motor horký, regl taky. Ovšem ne zas tak, aby to bylo kritické. Jenže problém je v tom, kolik energie se spotřebuje na ten rychlejší let. Zjistil jsem, že je to neekonomické. I s vrtulí 11/8" letí Corádo jako střela, vše je chladné a výdrž baterie ideální (2min. motorového chodu).

  Na něco jsem zapoměl? Napište, já to sem doplním. ;-)