Z historie
Odkazy
Balza
Model-frekvence
Čmelák Z-37
Caproni Ca.3
Albatros C.III
Fokker Dr.I
MiniCorado
MiniCorado 2
Bücker
Spitfire
FanMax review
Junior review
Joy HLG review
Argo review
Champion/Svist
Vermont Belle
Spion
Bendy 280
Vespid
Dílnička
Elektronika
Elektronika
  RC vysílač Futaba 8FG SUPER
08.05.2012 Možná to vypadá, že měním vysílače jak ponožky. ;-) Ale pokrok nezastavíš. A proč ten upgrade? Několik důvodů. Za barákem chodí na louky modeláři a nechce se mi obíhat, jakou frekvenci že to mají. Další věcí je spolehlivost systému. Především po tom, co mi spadlo Corado na ztrátu komunikace. Takže pokud možno co nejspolehlivější systém. Proto Futaba. A poměr cena/výkon vyhrála 8FG. Novější model "SUPER" se začal prodávat v těchto dnech. Má několik vylepšení. Kromě vyššího počtu kanálů (lze nainstalovat i na starší model), jsou tu nějaké hardwarové úpravy. Např. LiPol 2800mAh a s nimi perfektně souprava vyvážená, ovladače na spodní straně vysílače jsou prodloužené...
Co se týká nastavení vysílače. Chvilku jsem laboroval, ale už je mi to jasné. Měl jsem soupravu Hitec, Graupner, ale tady jsem ten základ pochopil asi nejrychleji. ;-) Možná to vypadá složitě, ale to je asi jen tím, že vysílač má poměrně široké možnosti nastavení. Co všechno lze, to se dá nalézt na jiných stránkách. Co se mi líbí? Zatím vlastně všechno. :-) Podsvícený display, dokonce i ovládání přes "SensorTouch" je příjemné. Možnosti nastavení jsou pro mě naprosto dostačující, v současnosti nepocítím žádné omezení. V ruce se mi drží velmi dobře, při odhazování letadla nikam nepřepadává. A systém Fasst? Ten posuzovat nemůžu. Zatím jen tolik, že funguje a doufám, že u toho i zůstane. :-)


  RC vysílač Graupner MX-16s
03.02.2007 Začínal jsem s vysílačem Hitec Flash5, pokračoval s Hitec Eclipce. Prostě stále Hitec. Ale minulý týden mi přišel nový vysílač Graupner. Zatím se s ním seznamuju. Ale již teď vidím, že kdybych se měl rozhodovat mezi Eclipse a MX16, jasně vyhraje MX16 (tu tisícovku se vyplatí přidat). Trochu mi to dalo, než jsem se zorientoval, ale když se pochopí logika ovládání a nastavování, jde to samo. Přecijen ten zvyk na Hitec soupravy byl znát...
Co mě potěšilo při prvním seznamování oproti Eclipse? Samozřejmě syntéza. Navolit si kanál, jaký člověk zrovna potřebuje, to je paráda. Další věcí, kterou jsem potřeboval byla možnost navolení kniplů podle mého návyku (křidélka, výškovka vlevo; směrovka, plyn vpravo). Věc, která mě opravdu potěšila, je navolení přepínačů. Jakémukoli ovládacímu prvku (přepínač, tlačítko, potenciometr) lze přiřadit libovolná funkce. Dokonce i více funkcí na jeden ovládací prvek. V základu žádný tento ovládací prvek není nastaven, takže není se třeba lekat, že nefunguje 5-8 kanál. Další velice dobrou pomocnou věcí je zobrazení aktuálních poloh všech serv na grafickém display. Tak je možné si zkontrolovat správnost nastavení. Malé upozornění. U Hitec je pro plyn vyhrazen výstup č.3, ale u Graupnera č.1. Všechny modely musím přepojit. Jediné co mi nesedlo, je místo pro uchycení popruhu. Těžiště u Eclipse mi vyhovovalo více. Ale jde jen o zvyk.

  Přijímače
03.10.2007 Co říci k přijímačům? Zatím všechny, které jsem měl a mám, byly bez problémů. Všechny se chovají dle očekávání, takže jen stručný výpis přijímačů, které pužívám:
Hitec HFD-08RD
-58,6x35,2x21,5mm     -38g     -osmikanálový, standart krystal, dvojí směšování
-použitý v modelu: Spion, Svist, Champion
Graupner R16 Scan
-46x25x15mm     -17g     -osmikanálový, se syntézou, jednoduché směšování
-použitý v modelu: .....zatím čeká
MZK Micro6
-41x20x11mm     -9g     -šestikanálový, standart krystal, jednoduché směšování
-použitý v modelu: Vermont Belle, Fokker Dr.1
Jeti Rex 5+
-31x17x9mm     -8g     -pětikanálový, standart krystal, jednoduché směšování
-použitý v modelu: Bendy
MZK Penta
-26,5x12,5x8mm     -2,8g     -pětikanálový, mini krystal, jednoduché směšování
-použitý v modelu: Vespid


  Nabíječ Mega Power Infinity-960SR +Balancer LBC-125Deluxe
13.06.2008 Roky jsem používal nabíječ AQC-4F, k tomu později JETI vybíječ a balancer BLCR-4F. Nabíječ dobrý, ale už jsem potřeboval něco lepšího. Navíc baterie vysílače s ním nabít nešly. Takže začlo rozhodování. Buď nějaký Hyperion, nebo toto. Cena v podstatě stejná, jen tento nabíječ má mnohem, mnohem více +, jen jedno -, a to, že nemá balancer vestavěný. Ale to až takovou roli u mě nehraje. Je třeba podotknout, že jsem nabíječ objednal z Číny. Tři měsíce jsem musel čekat, než byl na skladě, za 10 dní potom doručen.
Co se mi líbí?
Velký display, logické nastavování množství funkcí a parametrů, dva nezávislé nabíjecí kanály, nabíjení 180W a vybíjení 50W, cyklování baterií, u Nixx možnost navolení čtyř způsobů nabíjení, nastavení dobíjení "udržovacím" proudem po skončení nabíjení, na jedné stránce přehled napětí všech článků Lixx, ale i detaily, jako volitelné podsvícení, vypnutí zvuku tlačítek, pojmenování baterií v paměti, dokonce i podepsání nabíječky s tel.č. Je toho dost...
Co se mi nelíbí?
Tolik toho není. Ale něco by se našlo. Chybí mi možnost vypnutí podsvícení v průběhu nabíjení, v průběhu cyklování možnost sledovat výsledky předchozích cyklů -jsou k dispozici až po ukončení cyklování, a možná ještě něco přibude...
A teď k vlastním zkušenostem. Nabíjel jsem 10-ti články NiCd 1900mAh. Průběh, rychlost nabíjení (při nastavení stejného proudu) i kapacita vycházela obdobně jako u AQC nabíječe. Ale zde je možnost nabíjení až 10A. Ovšem zkoušel jsem i kamarádovy 5 let staré baterie z aku vrtačky (6xNiCd 1200mAh), které chtěl vyhodit. Po prvním nabití měly pouze dodaných 420mAh, vybitých 250mAh. Po šesti cyklech, s nastavením oživovacího nabíjení, byl výsledek 1120mAh nabito, 1050mAh vybito! Baterie sice nejsou žádný zázrak -mají větší samovybíjení- ale ještě se dají dále používat. Nabíjení LiPol. Musím uznat, že je naprosto bezproblémové. Balancer balancuje a napětí na článcích kolísá pouze v toleranci 0,007V. Oproti předešlému nabíječi dvě zásadní zjištění. Aku nabije skutečně na plno. Předchozí nabíječ nabil jen na cca 80%. To je rozdíl! Se samokřídlem najednou létám až 40min, s Fokkerem 30min. Druhá příjemná zpráva je to, že baterii nabíječ nejdříve testuje velmi malým proudem, pak postupně zvyšuje (asi normální). Ale AQC nabíječ vždy(!), i u baterie 720mAh a nižších, testoval tak, že naběhl na 2A (cca 5sec.), a pak teprve snížil proud na nastavený!
Takže zatím -naprostá spokojenost. Nabíječ je využíván denně, Když přijdu na něco zajímavého, dopíšu to sem.

  Nabíječ iCharger 106B+
20.02.2010 Proč nový nabíječ? Nespokojený jsem s předešlým rozhodně nebyl. Ale byly tu mouchy, které rozhodly o změně. Např. externí balancer a s tím spojená spousta kabelů, malý výkon balanceru, nabíjení max. 2C (to lze sice obejít, ale...). Zkrátka jsem došel k závěru, že nabíječ na 12čl. LiPol nepotřebuju (navíc jen 180W). Bohatě stačí 6čl. a s požadovanými funkcemi. Původní nabíječ jsem tedy prodal a koupil nový, o 500Kč levnější. Nabíječ jsem objednal opět z HongKongu. Dorazil -nečekaně do týdne. Balení je pohledově velmi pěkné, v barevné kartonové krabici je nabíječ uložen do pěnového výřezu. Součástí balení je i nabíjecí kabel s krokodýly, teplotní čidlo, USB propojovací kabel, CD (s návodem, USB ovladačem, upgrade programem, programem LogView). Pokusím se shrnout to, co se mi na nabíječi líbí:
-nabíjení 250W
-nastavení nab. proudu bez ohledu na "C"
-vestavěný balancer -přímo s konektory pro aku
-balancer -300mA
-připojení k PC
-provoz řezačky polystyrenu
-nabíječ je malý, kompaktní
-vybíjení Lixx na skladovací napětí
No a co se mi na nabíječi nelíbí? Zatím jedna věc. Display je jen dvouřádkový, nastavování není tolik přehledné. Navíc položky nastavování bych srovnal úplně jinak. Ale už jsem si na to zvykl, navíc sady, které používám jsem nastavil do paměti, takže stačí jen navolit požadovanou paměť a spustit nabíjení. Nainstalování programu a zprovoznení komunikace s PC bylo bezproblémové. Na monitoru lze pak sledovat v grafech, nebo v číslech veškeré hodnoty při nabíjení/vybíjení.
Takže co všechno nabíječ zvládne? Nabíjet 1-17článků NiCd-NiMh, 1-6článků LiIon-LiPol-LiFe, aku Pb 2-24V. Napájení 10-18V, nabíjí max. 10A, do výkonu 250W. Vybíjení je jen 20W, ale s externí zátěží 170W. Proud při balancování max.300mA. Počet pamětí pro aku -10. Mimo nabíjení má program nastavení napětí a proudu pro odporový drát -tedy řezačku polystyrenu, program pro řízení stejnosměrného motoru, případně zjišťování odporu článků/sady. Pro každou paměť nabíječe lze navolit celé nastavení -to znamená vč. jasu podsvícení displaye, pípání tlačítek, omezení výkonu nabíječe, nastavení časového limitu nabíjení, nastavení kapacitového limitu pro nabíjení, atd. Ještě ve stručnosti možnosti práce s nejpoužívanějšími bateriemi -LiPol: Nabíjení s balancerem i bez. Balancer lze použít jen jako omezovač po dosažení napětí (4,2V). Max. nabíjecí napětí lze nastavit. Je možné nastavit i další dobíjení po ukončení nabíjecího procesu. Časové posunutí zjišťování počtu článků (když jsou např. podvybité bez balanceru). Umožňuje cyklování, i vybití pro skladování. Tolik jen zběžně o tomto nabíječi. Jsou tu další věci, které jsem nezmínil, kdo chce, může si prostudovat manuál, který je dostupný na internetu. Nabíječ se vyrábí již delší dobu, zpočátku s ním byly problémy, prošel nějakým vývojem, dnes už by měl být bezproblémový. Doufám. Co se týká softvare nabíječe, ten je možné aktualizovat pomocí USB kabelu.
A ještě k posledním dvoum fotkám. Do nabíječe jsem nakoukl. Osazení i napájení kabelů k desce s plošnými spoji je na dobré úrovni, neobjevil jsem žádný problém. Výkonové prvky jsou osazeny tak, aby jako chladič využily spodní kovový kryt nabíječe. Proto je potřeba, aby se na spodek nabíječe nalepily dodávané teflonové nožičky. Tyto nabíječe lze koupit i výkonnější, ovšem zatím to rozhodně stačí. Velká letadla neplánuju, a i když začínají být aku s vsokým nabíjecím proudem, já si klidně těch pár desítek minut počkám.