Z historie
Odkazy
Balza
Model-frekvence
Čmelák Z-37
Caproni Ca.3
Albatros C.III
Fokker Dr.I
MiniCorado
MiniCorado 2
Bücker
Spitfire
FanMax review
Junior review
Joy HLG review
Argo review
Champion/Svist
Vermont Belle
Spion
Bendy 280
Vespid
Dílnička
Elektronika
Albatros C.III -stavba
Měřítko: M 1:8
Rozpětí: 1450mm (57")
Délka: 1000mm (39,3")
Hmotnost: cca 2000g (70,5oz)
Motor: AXI 2826/12
Accu: 3xLiPol 4000mAh


takové malé shrnutí
Video:
Netradiční video:
9,5MB


Odkazy na stránky lidí (firem), kde jsem našel, co jsem potřeboval:
AerodromeRC -plánek s vyřezanými balsovými díly
Litomyský -tyčový materiál v palcových rozměrech
Aviprint -stavebnice kulometu Spandau
BoatModelling -mosazné mini napínáky
TMR model -uhlíkové trubky
PAKR -dřevěné vrtule

13.10.2007 A už je to tady. Chytly mě víceplošníky z I.světový. A když jsem začal Fokkerem v měřítku 1:8, tak u tohoto měřítka zůstanu. Chtěl jsem větší model, a Albatros mi padl do oka. Rozpětí metr a půl a je na něm pár detailů, na které se již těším. Protože stavím v bytě, rozhodnutí padlo opět na objednávku plánku i s laserem vyřezanými díly. Už mi balíček z USA od AerodromeRC přišel. A taky opět kulomet Spandau (AviPrint).

07.11.2007 Postupuju pomalinku. Není tolik volného času. A z počátku opět starosti s materiálem, který je třeba dokoupit. Ale jako zázrakem jsem narazil na stránky, kde lze nakoupit tyčový materiál, který je v palcových rozměrech. Takže jsem sehnal i uhlíkové tyče 1/8", které budou použity jako nosníky křídel. Zatím jsem začal s trupem. Objevila se malinká chybička výrobce. Díl koncové části trupu byl krátký. Jak je vidět, vždy se vyplatí dvakrát měř, jednou lep.

04.01.2008 Doufám, že teď po vánocích to už půjde rychleji. Začal jsem pracovat i na křídlech. Rozhodl jsem se pro ovládání křidélek servem z trupu. Musím do žeber spodního křídla vytvořit otvory pro vedení lanek. Ta potom povedou k hornímu křídlu. Křidélka také upravím, aby byly ovládána pákou, která je zapuštěná do křídla. Ať to vypadá jako tenkrát, před lety. Takže to bude mírně komplikovanější. Na trupu mi dal zabrat čumák. To prohnutí bočnic ve třech vrstvách balzy. Ale snad se podařilo. Co se týká dílů a výkresu, tentokrát jsem objevil více chyb, nežli bylo o Fokkera. Je třeba dávat velký pozor...
19.01.2008 Tak jsem to rozseknul. Koupil jsem motor AXI 2826/12 a zrovna ho zkusil i napasovat. Vrtuli jsem objednal dřevěnou, vrstvenou 14/7". Uvidíme, jaký bude mít odběr. Pokud budou rezervy, použiju 15" vrtuli. To je totiž rozměr odpovídající měřítku. Na konci trupu přibylo 6ks trubiček pro lanka kormidel...09.02.2008 Po chvilkách, po večerech... Konstrukce křídel je hotová. Dala víc práce, než jsem myslel. Opět se vyskytla nějaká ta chybička v plánku, ale včas byla odhalena. Jinak při navlékání žeber na uhlíkové trubičky se mi málem stalo, že jsem tam nedal kovové spojky pro vzpěry křídel. Na to je třeba dát pozor. Křidélka budou ovládaná lankama podle originálu. Takže místo, kde jsou ovládací páky, je oproti plánku předělané. A také spodním křídlem prochází trubička pro vedení ovládacích lanek. Největší otročina bylo vyplňování částí žeber u náběžky. Použil jsem uhlíkovou trubku o 0,6mm silnější, a hned vznikl zub (zoubek) při spojení náběžky s žebrem. Tak bylo potřeba tato místa do ztracena vyplnit, a to jak na horní straně, tak i na spodní. Hmotnost nepotažených křídel 345g.09.03.2008 Tak jsem Albatrose zkusil složit jen tak pro focení před dalšími úpravami. Držel pohromadě jen silou vůle. Stačilo fouknout a složil se jak domeček z karet. No, a pak jsem pokračoval na trupu. Namořil, zvážil (199,5g), olaminoval čumák. Teda laminoval jsem poprvé. Trochu jsem se celý lepil, ale šlo to.

21.03.2008 Jenom v rychlosti výsledek malování :
   

24.04.2008 Začal jsem potahovat. Je to opět Litespan +Balsaloc. Spodní půlky jsou potažené. Před potažením jsem ještě vytvořil teflonové vedení pro lanka ke křidélkům.
29.04.2008 Konečně jsem taky dorazil kulomety. Aby trochu připomínaly skutečné, použil jsem na některé detaily plasty, které jsem doma našel. Nástřik -kovová barva Gunze.29.10.2008   Po dlouhé letní pauze zase pokračuju. Stále jsem přemýšlel, jak vytvořit výfuk u motoru. Ohýbání trubek -i kuželových, nepřinášelo požadované výsledky. Nakonec se vydařil experiment s laminováním. Z balzy jsem vytvořil tvar výfuku, několikrát nalakoval a stříknul voskem. Pak pryskyřici a tkaninu. No, tkaninou mi to zrovna moc nešlo, takže jsem ji rozpáral na nitě. Ty pak omotával a to ve třech vrstvách. Samozřejmě jsem natáhnul i několik vláken po délce. Když mi to ztvrdlo (ten výfuk), vrhnul jsem se do dlabání. A vida, výfuk je dutý! K němu jsem přilepil stejným způsobem vyrobené další fýfukové potrubí. Uff. Ten motor mi ale dává. ;-)
09.12.2008   Jak je vidět, motor je hotový. Musím přiznat, že mi zabral skoro tolik času, jako celý model. Drobek jsem si pohrál. Zabrat mi dalo taky sání -ohýbání trubek na levém boku. Hliníkovou trubičku bylo potřeba naplnit pískem (z pojistek) a ještě ohřát plamenem. To byl taky problém, bylo třeba přesně trefit správnou teplotu. Málo -znamená nemožnost ohybu, hodně -znamená ukápnutí trubičky. Správná teplota je ve velmi malém rozsahu a navíc se nepozná; hliník nemění barvu, jako např. ocel. Ale ostrý ohyb nebylo jinak možné vytvořit. Výfukové potrubí i válce jsou průchozí. To jen pro případ, že bych se náhodou rozhodl napodobit nějakým způsobem kouř z výfuku. Co se týká svíček, ty jsou skutečně šroubovací! Mají závit M2. To pro případ, že by byly potřeba měnit. ;-) Váha celého motoru, jak je vidět na obrázku v pravo je 69g. Což považuji za přijatelné. Jen pro představu o velikosti, motor je dlouhý 14cm, válce mají pr.2cm. Pružinky jsem namotal na kužel z drátu pr.0,35mm. Celý motor jsem lepil tmelem s kovovým plnivem na bázi polyesterové pryskyřice. Spoje jsou pevné a mírně pružné. Předpokládám, že něco vydrží. No, a na závěr jedna fotka v plném rozlišení: foto 1,5MB.
08.02.2009 Já vím, jde mi to pomalu. Ale vytvořil jsem kokpit, začal napínat lanka. Teda napínání lanek mě bavilo zatím ze všeho nejvíc. Model tím začal vypadat trochu k světu. Přiznávám se, že jsem ani jeden napínák nevyráběl. Objednal jsem je z Rakouska. Potřeboval jsem celkem 12ks M2, a 16ks M1,4, a samozřejmě + nějaké do rezervy. Teď se jdu poprat s ovládáním křidélek...08.03.2009 Tak jsem vytvořil pilota a střelce. Pořád jsem nevěděl jak, až jsem vzal mizernou polystyrenovou figurku (viz obrázek). Nejdřív obrousil, vykitoval, pak namaloval a kůží ustrojil. Střelec je ten s brýlemi (sundávacími). Pilot je starší a trošku vyšší, aby aspoň trochu viděl přes motor. :-) No, a křídla už jsou taky nasazená. Hned jsem zkusil, jestli se mi vejde letadlo do auta. A vejde. Takže křídla už nikdy nebudu sundávat. Uff. To jsem rád...07.04.2009 Ano. Moje modelářská událost roku. Albatros je hotový! Však mi to ale dalo. A to mě ještě na diskuzi popichovali, abych udělal další a další detaily. Teď je jich tam poměrně dost. V neděli jsem vyrazil na letiště fotit. Bylo brzo ráno, tráva mokrá, navíc mírná mlha, která se dlouho držela. Ale letadlo jsem nafotil. A pak mi to nedalo. Když už jsem na tom letišti byl, tak jsem to zkusil. Albatros vzlétnul!!! První vzlet byl hodně divoký. Let mi dal zabrat a o přistání ani nemluvím. To byl pořádný kotrmelec. Musel jsem posunout těžiště více dopředu. Druhý start už byl lepší. I přistání se skoro povedlo -letadlo skákolo jako žabka. Řekl jsem si -tak do třetice. To už jsem si troufnul i přemet. :-) A přistání? To se povedlo přímo perfektně. To ale rozhodně nebylo rukama -to byla náhoda. A k jakému poškození došlo při tomto záletu? Trochu povolil výplet, rukou jsem omylem utrhl pružinku u motoru. A to nejhorší -střelec mi někde za letu zahodil brejle. Si to s ním ještě musím vyříkat!
  Pro fandy těchto letadel jsem připravil nějaké fotečky jako tapetu na plochu PC. Koukněte vpravo.
1.1680x1050  -black
1.1600x1200  -black
2.1680x1050  -black
2.1600x1200  -black
3.1680x1050  -black
3.1600x1200  -black

04.05.2009 O víkendu jsem půjčil do ruky fotoaparát, tak přidávám pár fotek z letu. Albatros je stále celý, dokonce bude i malé video.